V zadnjem času je bilo aktualno vprašanje kdo lahko, v skladu z določbami Zakona o pravdnem postopku (ZPP) in novelo zakona (ZPP-E) opravlja vročanje pri detektivu in detektivski družbi. V praksi so se namreč pojavljali primeri, ko je imel detektiv sklenjeno pogodbeno razmerje z osebo, ki ni imela veljavne licence za opravljanje detektivske dejavnosti in je pri detektivu opravljala vročanje.
Ministrstvo za pravosodje je v juliju 2018 izdalo mnenje, da lahko naloge vročanja z določbami Zakona o pravdnem postopku (ZPP) in novelo zakona (ZPP-E) opravlja le detektiv ali izvršitelj in nihče drug.
V navedenem mnenju Ministrstva za pravosodje je povsem jasno navedeno, da vročitve opravlja le detektiv, med tem ko osebe, ki imajo z detektivom pogodbeno razmerje (pogodba o zaposlitvi, pogodba o sodelovanju, podjemna pogodba ipd.) in nimajo veljavne licence za opravljanje detektivske dejavnosti, vročitev ne morejo in ne smejo izvajati.
Vzporednice lahko tako potegnemo tudi na ostala področja vročanja (npr. delovno-pravni spori), kjer se za vročanje uporabljajo določbe Zakona o pravdnem postopku (ZPP) in novele zakona (ZPP-E). V kolikor je bila naslovniku pošiljka vročena s strani osebe, ki ni detektiv (ali izvršitelj) je takšna vročitev neveljavna, kar pomeni, da se lahko naslovnik sklicuje na dejstvo, da mu vročitev ni bila opravljena v skladu z veljavnimi predpisi.
V kolikor ste naslovnik pošiljke, ki se vroča v skladu z določbami Zakona o pravdnem postopku (ZPP) in novelo zakona (ZPP-E), vedno preverite ali je vročevalec detektiv (poseduje veljavno licenco za opravljanje detektivske dejavnosti).